PRO SEBE VÍTĚZEM NA CELÝ ŽIVOT

Stává se vám, že si dáte cíl a nedosáhnete ho? Zdá se vám někdy, že ostatním kolem vás se daří mnohem víc než vám a že jim to jde nějak moc snadno? Ptáte se někdy sami sebe, proč vám to tak dlouho trvá, když druhým to jde tak rychle? Připadáte si jak křeček v kolečku, který běhá stále dokola a pořád stojí na jednom místě? Zřejmě jste si dali příliš nízký cíl!

Ano, čtete dobře. Nestačí mít jen nějaký cíl, je nutné nastavit si laťku hodně vysoko a pak se rozhodnout, že to opravdu chcete. Když to uděláte, je potřeba počítat s tím, že bude nutné vynaložit 10x víc energie, času, peněz, úsilí, vytrvalosti, vytvořit 10x víc akce, než si teď myslíte. Lidi často nepočítají s tím, co bude potřeba udělat navíc. Počítají jen s tím, co je viditelné a často pohodlné. Ale zkuste se podívat zpět do svého života na chvíli, kdy jste dosáhli úspěchu a hned se vám vybaví, kolik dřiny a nečekaných překvapení vám život přichystal. A když dnes někomu vyprávíte, co všechno jste při tom zažili a s čím jste se museli poprat, člověk žasne nad tím, jak jste to dokázali a obdivuje, že jste to nevzdali. A vy jste v ten moment na sebe hrdí, že? 🙂

Takže na příklad, když vím, že ten dobrý trenér, kterého chci, je dražší, tak si vymyslím cestu, jak na to vydělám. A nestane se mi, že po několika trénincích za ním přijdu s tím, že končím, protože je moc drahý. Ve skutečnosti, takový člověk neměl dostatečně velký cíl na to, aby se nenechal porazit zdánlivě nezvladatelnou překážkou. Problémem nejsou peníze. Peníze jsou jen výměna za poskytnutou službu nebo nějaký produkt. Problémem je nízký cíl. Asi to ten človíček tak moc nechce, když se nechá odradit částkou, se kterou původně počítal. Možná si uvědomil, že si musí odepřít jiné neřesti, které byly do teď součástí jeho života. A taky asi zjistil na vlastní kůži, že mít tu vysněnou postavu stojí hodně času, energie a odhodlání zvládat momentální nepohodlí. Je jasné, že když si najmu kvalitního trenéra, nebude brát ohledy na moje kňourání. Najala jsem si ho přeci proto, aby ze mě vymáčknul všechno, co jde (mimo dnešního oběda, samozřejmě). A s tím musím počítat.

Dám vám svůj příklad. Celý život se mě lidi ptali, jestli mi ta dřina v atletice stojí za pár minut slávy. A moje odpověď vždycky bez váhání byla: Ano, stojí to za to. Co si budeme povídat, sláva jsou prchavé momenty. Dnes jste slavní, zítra o vás už nikdo neví, protože se stala jiná senzace. Jen já vím, jaké úsilí jsem do toho musela dát, kolik krve, potu a slz jsem prolila proto, abych dneska mohla stát na tý “bedně”, poslechnout si českou hymnu a zažít na vlastní kůži jaký to je. Ale hlavně, to vítězství bylo odměnou za to, že jsem překonala všechny životní překážky.

X-krát jsem to chtěla vzdát. Nechtělo se mi trénovat o víkendech, ani u moře na dovolený. Když šli moji kamarádi do města za zábavou, já musela být doma a šetřit síly na trénink, o prázdninách jsem trávila čas na stadionu, zatímco ostatní vrstevníci užívali prázdnin a jezdili po výletech. Musela jsem obětovat hodně ze svého soukromého života.  Ale moje mamka mi v takových chvílích připomněla zaklínadlo: „Soupeř nikdy nespí“, a to mě vždycky donutilo nakonec zvednout kostru a jít makat.

Měla jsem kolem sebe dost našeptávačů, kteří mi nezapomínali neustále připomínat, že na to nemám, že život není jen o sportu, a tak dále. A v případě menšího nezdaru nebo zranění jsem měla tendenci propadnout těmto mocným slovíčkům. Ono se chvílemi opravdu zdálo, že jsou pravdivé. Naštěstí se ve mě vždy na poslední chvíli probudila myšlenka: nemůžu to jen tak zabalit, když už jsem došla až sem.

Měla jsem velký cíl, a proto jsem stále pokračovala. Nakonec jsem oslavovala to, že jsem to nikdy nevzdala. Zvítězila jsem sama nad sebou. A takové vítězství chutná vždycky božsky a nezáleží na tom, jakou chvilku trvá. Protože pro sebe jste vítězem na celý život.

Pokud skutečně chcete dosáhnout svého výsledku, uděláte pro to maximum a najdete způsob, jak toho dosáhnout. Důležité je vydržet a jít do toho stále znovu a znovu i když to někdy není moc pohodlné, i když venku prší nebo padají trakaře, i když vás bolí celé tělo. Garantuju vám, že žádnému úspěšnému člověku nebo sportovci úspěch nespadl do klína. Byli ochotní pro to udělat víc než jejich soupeři, a proto jsou pro nás dnes vzorem a inspirací.

A tak si nastavte 10x větší cíl, než si teď umíte představit, počítejte s tím, že se může přihodit cokoliv a buďte odhodlaní to zvládnout. Makejte na sobě, poslouchejte rady úspěšných, kteří se chtějí podělit a hlavně vytrvejte. Ať jednou můžeme číst knížky o vašem úspěchu a vy budete pro nás velkým vzorem.

S úctou

Jitka Bechyňová

 

Sdílejte nebo dejte like tomuto příspěvku:
0
20
Komentáře